Jak prać bieliznę termoaktywną?
Bielizna termoaktywna uszyta jest ze specjalistycznych tkanin o ponadstandardowych właściwościach z których najważniejsze to „oddychanie”, czyli materiał utrzymuje suchość po wewnętrznej, przylegającej do skóry stronie, a ewentualny nadmiar wilgoci usuwa na zewnątrz. Trzeba pamiętać, ze jest wiele rodzajów takich tkanin i choć wszystkie zapewniają termoregulację, to różnią się między sobą składem, grubością, szybkością odprowadzania wilgoci, zdolnością utrzymania temperatury itp.
Pranie bielizny termoaktywnej, to nigdy nie jest takie sobie zwykłe pranie. Nie wrzucamy po prostu takiej bielizny do pralki z inną „ zwykłą” bielizną dodając „ zwykłego” proszku, bo choć brud może i usuniemy podczas takiego prania, ale możemy zmniejszyć , albo czasem całkowicie zniszczyć specjalistyczne właściwości takiej bielizny. Nie oznacza to jednak, że pranie bielizny termoaktywnej jest szczególnie skomplikowane, w przeważającej ilości przypadków zarówno pranie jak i suszenie bielizny termoaktywnej nie powinno sprawiać jakiś nadmiernych trudności. Częstotliwość prania zależy oczywiście od indywidualnych wyborów, a konkretnie od wymogów higienicznych. Bielizna termoaktywna jest najczęściej używana do sportu i turystyki. Trudno sobie wprost wyobrazić wędrówkę, wspinaczkę , narty, deskę, aerobik, czy inne ćwiczenia bez oddychającej, zdrowej bielizny. Trzeba wiedzieć, że tłuszcz, który jest składnikiem naszego potu może bardzo szybko pozatykać niewielkie pory na tkaninie, a sole mineralne tez w nim zawarte osadzają się na powierzchni materiału zatrzymując wilgoć, przez co bielizna traci swoje najważniejsze walory. Wniosek nasuwa się sam- trzeba bardzo często prać termoaktywną bieliznę, najlepiej po każdym użyciu.
W przypadku bielizny termoaktywnej dopuszczalne jest zarówno pranie ręczne, jak i pranie w pralce automatycznej, ale w każdym przypadku konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad .
1. Przed praniem konkretnej sztuki bielizny termoaktywnej uważnie czytamy metkę z przepisem prania i rygorystycznie stosujemy się do zawartych tam instrukcji.
2.Zaopatrzmy się w odpowiednie środki do prania – szare mydło, płatki mydlane dla prania ręcznego i delikatny proszek dla dzieci lub specjalny środek do prania bielizny termoaktywnej do prania w pralce.
3. Absolutnie pod żadnym pozorem nie wolno używać zmiękczaczy do tkanin, oraz wybielaczy, nawet wtedy, kiedy są tylko jednym ze składników środka piorącego
4. Temperatura wody w której pierzemy bieliznę termoaktywną nie może być wyższa niż 40 stopni.
5. Odzieży termoaktywnej absolutnie nie wolno prasować!!!!
Jeśli decydujemy się na pranie w pralce, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni dla bielizny program, zgodny z zaleceniami na wszywce bielizny. Do pralki wlewamy odpowiednią, najczęściej 50 ml specjalistycznego środka piorącego, lub ewentualnie delikatnego proszku dla dzieci. Jeśli na bieliżnie są plamy, to można odrobinę środka naleć bezpośrednio na plamę, ale nie wolno jej pocierać. Następnie włączamy pralkę, a po zakończonym cyklu delikatnie płuczemy i jeszcze delikatniej wygniatamy bieliznę pamiętając, że nie wolno wykręcać, zacierać i trzeć takiej bielizny. Suszymy w stanie rozłożonym, nie an słońcu i nie na kaloryferze.
W przypadku prania ręcznego używany nieco mniej środka piorącego ( około 25 ml), za to można namoczyć bieliznę na 10 minut w letnim roztworze z 10 ml środka piorącego, oczywiście przeznaczonego do prania tego typu tkanin. Pierzemy delikatnie, nie zacieramy i nie wykręcamy bielizny. Płuczemy co najmniej trzykrotnie, wszystko oczywiście w letniej wodzie ( nie więcej niż 40 stopni), suszymy w stanie rozłożonym.