Poliuretany jako nowoczesne powłoki oraz spoiwa.

Jedną z głównych zalet poliuretanów jest bardzo duża odporność na wszystkie, w tym i te bardzo trudne warunki  atmosferyczne, zanieczyszczenia oraz na korozję i działanie wszelkich chemicznych substancji. No i wiadomo poliuretany cechują się wyjątkową wręcz trwałością, więc powłoki z nich wykonane chronią praktycznie przed wszystkim – przez zanieczyszczeniami, wilgocią, wysoką i niską temperaturą, przez środkami chemicznymi, olejami, pyłami itp. Powłoki poliuretanowe doskonale chronią powierzchnię, dzięki nim te powierzchnie są wiecznie młode, ciągle zachowują prawidłowy wygląd  Nie dziwi więc, że powłoki poliuretanowe można spotkać w bardzo wielu dziedzinach życia – to powłoki na betonie, na mostach, drogach, przewodach, rurach, kablach, na stali, na sprzęcie sportowym i na meblach, również tych drewnianych.

Dzięki swoim właściwościom poliuretany są tez wykorzystywane jako świetne i trwałe kleje.  Poliuretan to substancja uniwersalna i kleje poliuretanowe też mają uniwersalne zastosowanie. Kleje poliuretanowe łączą ze sobą bardzo różne materiały- drewno, szkło, papier, tekturę, maty izolacyjne, czy gumę.

Spoiwa poliuretanowe są niezbędne w przemyśle meblarskim,  w przemyśle obuwniczym,w produkcji opakowań, stolarki czy podłóg. Ale prawdziwą karierę spoiwa poliuretanowe zrobiły w tak dziś modnej ekologii, a konkretnie to w recyklingu i do produkcji drewnianych produktów kompozytowych. Coraz częściej produkty kompozytowe zastępują z powodzeniem drewno, a więc w ten sposób  wielkie, naturalne bogactwo jakim są drzewa, zwłaszcza stare, mogą pozostać w nienaruszonym stanie. Drzewa rosną długo, bardzo długo, więc ochrona dojrzałych drzew w naszym, zatrutym, coraz mniej zielonym świecie, jest priorytetem.
Właściwości spajające poliuretanów wykorzystuje się też przy recyklingu opon samochodowych, w przemyśle przetwórczym oraz w przemyśle stalowym. W tym ostatnim poliuretany ( diozycyjaniany)  są podstawą do wytwarzania przeróżnych form odlewniczych, form które charakteryzują się bardzo wysoką trwałością. Poliuretan
Reasumując -poliuretany to świetne, uniwersalne kleje  oraz niezastąpione w bardzo wielu dziedzinach przemysłu, to po prostu  trwałe spoiwa.