Poliuretany w motoryzacji

Poliuretany jako tworzywa sztuczne najnowszej generacji robią zawrotną karierę w wielu dziedzinach przemysłu, bo ich właściwości są doceniane w wielu dziedzinach życia. Poliuretany powoli, ale skutecznie wypierają na przykład tradycyjne metody izolacji zarówno termicznej jak i akustycznej, są doskonałymi i bardzo uniwersalnymi klejami, niezastąpione w budownictwie i jako izolatory i jako spoiwa, niezbędne w produkcji obuwia, farb, sprzętu sportowego oraz w przemyśle samochodowym. W tej ostatniej dziedzinie poliuretany są wykorzystywane na wielu poziomach, wykorzystuje się przede wszystkim takie ich właściwości jak trwałość, lekkość, łatwość aplikacji i stosunkowo niskie koszty montażu oraz zalety izolacyjne w zakresie temperatury i akustyki. Pianki poliuretanowe znajdziemy w większości foteli samochodowych, oczywiście nowszych modeli, są tez w podłokietnikach, zagłówkach, obiciach tapicerskich, nadwoziach, oponach. 

Pianki świetnie tłumią wstrząsy jakim podlega jadący nawet po równej drodze samochód , a skuteczna amortyzacja podnosi jakość użytkowania samochodu. Zastosowanie tego typu  najnowocześniejszych tworzyw sztucznych zmniejsza wagę  całego samochodu, co oczywiście przekłada się na jego parametry, a mianowicie na wyższe  osiągi prędkości, czy  o wiele mniejsze zużycie paliwa. Wszystko to ma również duże  znaczenie dla ochrony środowiska, a wiadomo jak dużą wagę  przywiązuje się dziś do ekologii w szerokim tego słowa znaczeniu.
Izolacja akustyczna i termiczna poliuretanów zastosowanych w konstrukcji samochodów, daje większy komfort ich  użytkowania, bo  po pierwsze tłumi skutecznie hałas generowany przez silnik, a po drugie doskonale  izoluje przed zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą panującą  na zewnątrz auta.

Poliuretany znajdziemy też w spoiwach łączących elementy tapicerki, deski rozdzielczej i wystroju wnętrza oraz opon. Na nowoczesną konstrukcję opon, ich wytrzymałość, elastyczność, a więc to co przekłada się wprost na bezpieczeństwo jazdy, w dużej mierze odpowiadają właśnie poliuretany. Warto tez wspomnieć o ich pozytywnej roli w recyclingu opon gumowych.
Reasumując- dzięki zastosowaniu poliuretanów, przemysł samochodowy bardzo zyskał, więc w konsekwencji zyskali też klienci.