Jak prać niemowlęce ubranka?

Dzieci, zwłaszcza te malutkie, mają bardzo, ale to bardzo delikatną skórkę. Noworodki  nie mają jeszcze bariery ochronnej skóry, więc praktycznie wszystko może delikatną skórkę maleństwa podrażnić – dlatego tak ważna jest nie tyko higiena, ale też to,w co ubieramy dziecko i jak te ubranka pierzemy. Od tego zależy nie tylko wygląd i zdrowie skóry niemowlaka, ale często to, czy dziecko będzie mieć w przyszłości skłonności do alergii, a to przecież prawdziwa zmora dwudziestego pierwszego wieku. Zasada jest taka, im później dziecko będzie miało kontakt z czynnikami alergizującymi, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na alergię. Dotyczy to nie tylko pokarmu, ale też kontaktu skóry z ubrankami, chodzi nie tylko o skład tkanin z których je uszyto, ale też w jakich środkach piorących je uprano i czy wyprasowano.
Jeśli chodzi o skład surowcowy, to najwłaściwsze, najbezpieczniejsze dla małego dziecka są ubranka uszyte ze stu procentowej bawełny. Chodzi przede wszystkim o te kaftaniki, czy body, które mają kontakt ze skórą, bo wiadomo kocyki, kombinezony, sweterki mogą być wykonane z innego, niż bawełna surowca, ale najlepiej by to była tkanina naturalna i bardzo delikatna.
Nawet nowiutkie, przyniesione prosto ze sklepu i opakowane w folię ubranka dla niemowlaka, muszą być wyprane i wyprasowane. Niech nas nie zwiedzie zapach nowości i świeżości, piękny wygląd i szeleszcząca folia – nowe ubranka   musiały być dotykane przez wiele osób i  w fazie szycia  w fazie pakowania oraz często podczas sprzedaży, więc na materiale z dużym prawdopodobieństwem znajduje się cała masa bakterii, wirusów, roztoczy i innych drobnoustrojów, które mogą zagrozić naszemu dziecku.

Żeby pranie  niemowlęcych ubranek było bezpieczne, trzeba rygorystycznie przestrzegać kilku zasad. Oto najważniejsze z nich:

1.Obojętnie czy pierzemy ręcznie, czy w pralce, środki do prania i płukania muszą być bardzo delikatne i naturalne. Do ręcznego prania najlepsze jest szare mydło, ewentualnie płatki mydlane. Do prania w pralce najlepiej użyć delikatnego proszku z obniżoną zawartością detergentów. Zarówno środek piorący, jak i ewentualnie płyn do płukania powinien mieć atest i pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, na przykład Instytutu Matki i Dziecka.
2.Ubranka małego dziecka zawsze pierzemy osobno. Ewentualnym wyjątkiem mogą być ubrania mamy w których pielęgnuje i przytula niemowlaczka, ale nie wszyscy specjaliści maja na ten temat pozytywną opinię.
3.Oddzielamy ubranka  białe od kolorowych, wprawdzie nie ze względu na bezpieczeństwo skóry dziecka, ale ze względu na ich wygląd. Wspólne pranie może spowodować po prostu szarzenie białych ubranek.
4.Wybieramy program prania na 40 stopni ( przy wyższej temperaturze ubranka  z delikatnej bawełny mogą się zniszczyć ). Najlepiej zawczasu zakupić nowoczesną pralkę, która posiada specjalny program przeznaczony do prania dziecięcych ubranek.
5. Ubranka dziecięce muszą być bardzo dobrze wypłukane, dlatego jeśli nie mamy programu z dodatkowym płukaniem, musimy zrobić to ręcznie po zakończeniu cyklu, ale dodatkowe płukanie jest absolutnie konieczne.
6. W przypadku ubranek pranych ręcznie, dodatkowe płukanie też obowiązuje, na dodatek zaleca się ,aby ostatnie płukanie zrobić pod bieżąca wodą.
7. Wszystkie ubranka dziecięce oraz pieluszki i pościel muszą być prasowane, najlepiej do czasu ukończenia pierwszego roku dziecka .