Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

Kto z nas nie zna tego okropnego uczucia, kiedy któryś z gości rozlewa na nasz ulubiony śnieżnobiały obrus czerwone wino, plamiąc jednocześnie naszą ukochaną jasną sukienkę. Zamiast obezwładniającego uczucia złości i żalu, lepiej zabrać się do roboty. Podstawowa, generalna zasada radzenia sobie z plamami brzmi- trzeba działać bardzo  szybko, bo znacznie łatwiej jest wywabić  świeżą plamę, niż czekać i pozwolić  plamie  zaschnąć, a zaschnięta plama natychmiast zmienia się w plamę uporczywą, bardzo, bardzo trudną do usunięcia .
Przewidująca pani domu zawsze ma w domu dobry odplamiacz, żeby zareagować na czas w każdej z takich nieprzyjemnych sytuacji. Oczywiście zanim odplamiacze chemiczne pojawiły się w sklepach i stały się  łatwo dostępne dla wszystkich, ludzie jakoś sobie z plamami radzili.


Oto kilka sposobów na wywabienie, świeżych plam z czerwonego wina :
1. Pierwszy, najbardziej współczesny i skuteczny sposób, to natychmiastowe zalanie plamy z czerwonego  wina odplamiaczem, a następnie nakładanie na to miejsce kolejnych warstw papierowego, białego ręcznika. W tym momencie nie wolno tego miejsca mocno pocierać, trzeba spokojnie poczekać, aż ręcznik „wciągnie”  plamę. Czasem konieczne jest nałożenie kliku warstw ręcznika . Potem wkładamy ubranie lub obrus do pralki, do środka piorącego dodajemy jeszcze raz troszkę  odplamiacza i w zasadzie plamę mamy z głowy.
2. Drugi sposób na świeżą plamę to natychmiastowe posypanie jej dużą ilością soli, następnie dokładnie spłukujemy to miejsce i dopiero wtedy pierzemy.
3. Trzeci sposób, znany jeszcze naszym prababkom, polega na natychmiastowym zalaniu plamy z czerwonego wina, białym winem, ( ewentualnie szampanem),  potem płuczemy i pierzemy cały obrus .
4. Czwarty sposób na świeżą plamę z czerwonego wina  polega na zwilżeniu jej dwu procentową woda utlenioną, spłukaniu i standardowemu upraniu. Ten sposób sprawdza się w przypadku białych tkanin, tkaniny kolorowe polane wodą utlenioną mogą się odbarwić, dlatego jeśli nie mamy pod ręką jakiegoś innego odplamiacza, należy wodę utlenioną rozcieńczyć .

Trudniej usunąć zaschnięte już plamy z czerwonego wina, ale i na nie są domowe sposoby:
1. Namoczenie w roztworze spirytusu lub w perhydrolu, a następnie wypranie
2.Namaczanie w roztworze wody z mydłem i amoniakiem i potem wypranie .