Pralnia samoobsługowa

Założenie pralni samoobsługowej nie wiąże się na szczęście  z pozyskaniem żadnych dodatkowych koncesji i pozwoleń, nie znaczy to jednak, że nie ma żadnych przepisów prawnych, które regulują taką działalność. Usługi pralnicze mają swoją specyfikę, a ich wykonywanie łączy się z kontaktem z środkami chemicznymi różnego typu  oraz z obsługą profesjonalnych maszyn pralniczych, które nie tylko są bardzo ciężkie, ale podczas pracy wytwarzają drgania przenoszone potem na podłoże. Takie czynniki stwarzają pewne zagrożenia, więc regulacje prawne są niezbędne. Dotyczą one nie tylko bezpieczeństwa i higieny pracy, ale też wymogów lokalowych- trzeba to koniecznie brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego lokalu na pralnię samoobsługową. Nie wystarczy doskonała lokalizacja, co w tym przypadku oznacza miejsce znajdujące się blisko miasteczka studenckiego, lub osiedli zamieszkałych przez młodych ludzi wynajmujących mieszkania, ale trzeba wiedzieć, że musi to być lokal odpowiedniej wielkości, spełniający określone prawem wymogi techniczne takie jak na przykład  wzmocniony strop, dostęp do wody, przygotowana do zwiększonego poboru prądu instalacja elektryczna, wydajna wentylacja oraz kanalizacja .

Koszty założenia pralni samoobsługowej nie należą do najwyższych w tej branży, a w każdym razie są sporo niższe od kosztów założenia pralni chemicznej, czy przemysłowej pralni wodnej. Oczywiście najdroższy jest zakup  profesjonalnych maszyn pralniczych- w tym wypadku najlepiej sprawdzą się nowoczesne  pralnico wirówki oferujące bogatą ofertę programów.  Możliwość bezpiecznego uprania pościeli, koców, delikatnych, czy specjalistycznych tkanin, tez stanowi dodatkową zachętę dla klientów. Zdecydowanie taniej i wygodniej jest uprać samemu na przykład sportową odzież, czy wełnianą, dużą narzutę, niż zanosić ją do pralni chemicznej. W średniej wielkości pralni samoobsługowej powinno być przynajmniej 10 maszyn pralniczych, najlepiej różnego typu – pralnico wirówki, pralnice z funkcją suszenia, suszarki, no i oczywiście pełny asortyment akcesoriów  pralniczych – żelazka, maglownice, wieszaki, manekiny, szczotki itp. Średnia cena nowej, profesjonalnej pralnicy z zainstalowanym automatem do płacenia ( żetony, albo monety) waha się pomiędzy trzy a sześć tysięcy złotych. Istnieje tez możliwość wynajęcia takich pralnic, wtedy koszt miesięczny to około osiemset złotych.

Dość duża pozycja w kosztach inwestycyjnych, to dostosowanie lokalu do wymogów pralni samoobsługowej, zakup mebli, akcesoriów, dodatkowego wyposażenia dla tych co czekają na swoje pranie ( telewizor, kącik kawiarniany, ekspres do kawy, herbaty itp.). No i na koniec  koszty reklamy-  tej tradycyjnej (plakaty, ulotki, ogłoszenia) i tej nowoczesnej ( wszystko to, co oferuje internet , a więc dobra strona internetowa, pozycjonowanie). Na tej pozycji też nie należy oszczędzać.