Jak prać buty?

Sportowe buty są często w bardzo jasnym kolorze, poza tym jak sama nazwa wskazuje służą przede wszystkim do uprawiania sportu, a podczas wysiłku poci się całe ciało, łącznie ze stopami, więc prania butów sportowych należy dokonywać stosunkowo często. Zdecydowana większość osób kierując się wygodą pierze buty sportowe w pralce automatycznej. To rzeczywiście najwygodniejsza, najszybsza i najłatwiejsza opcja, ale trzeba pamiętać, że  pranie w prace butów sportowych i tenisówek zawsze podejmujemy na własne ryzyko, bo większość producentów najpopularniejszych butów sportowych, nie zaleca tej formy czyszczenia swojego wyrobu, więc jeśli mimo to będziemy prać w pralce, to nie możemy liczyć na ewentualne skorzystanie z gwarancji nawet bardzo dobrego, markowego obuwia. Mimo to, zapewne z braku czasu,  wiele osób podejmuje to ryzyko i pierze w pralce.
Oto klika praktycznych, dobrych  rad dla tych ryzykantów.
1. Przed praniem należy odpowiednio przygotować obuwie do prania w pralce, a mianowicie
– czyścimy obuwie z kurzu i brudu za pomocą miękkiej szczoteczki lub czystej szmatki
– wyjmujemy z obuwia sznurówki i jeśli się da wszystkie sterczące elementy i ozdoby
– wyjmujemy z butów wkładki, również te żelowe
2. Wszystkie wyjęte z butów elementy ( sznurówki, wkładki, klamerki) pierzemy lub czyścimy ręcznie
3. Buty wkładamy do specjalnego woreczka przeznaczonego do prania butów, a jeśli nie mamy takiego woreczka, to do zwykłej bawełnianej powłoczki na jasiek – pamiętajmy, każdy but wkładamy do osobnego woreczka.
4. Nigdy nie wkładajmy do bębna tylko jednej pary butów, bęben powinien być zapełniony przynajmniej w jednej trzeciej, dlatego dobrze włożyć do niego coś neutralnego- bawełniane szmatki, ściereczki, czy  kocyk, ale pamiętajmy, że ten wsad  nie powinien  mieć intensywnego koloru, żeby przypadkiem  go nie „puścić” na nasze jasne tenisóweczki.
5.Wybieramy zawsze krótki 30 minutowy program , niskie obroty ( najwyżej 400-600 obrotów na minutę) i temperaturę nie wyższą niż 30 stopni 

Buty suszymy w temperaturze pokojowej, nie stawiamy ich na słońcu i na grzejniku, a do środka wkładamy papierowe  lub bawełniane ręczniki, jasne ściereczki, wszystko po to, aby nadać im pierwotny kształt.

Przy ręcznym praniu butów z grubsza rzecz  biorąc obowiązują podobne zasady, a więc najpierw oczyszczanie butów z brudu miękką, suchą szczoteczką lub ściereczką, a jeśli brud nie chce schodzić można spróbować na mokro najpierw z czysta wodą a potem z wodą z dodatkiem środka piorącego lub łagodnego płynu do naczyń.  Płuczemy przynajmniej dwukrotnie. Temperatura kąpieli zarówno  prania jak  i płukania powinna być letnia, nie więcej niż 30 stopni Celsjusza. Zabezpieczenie butów wygląda tak samo, jak w przypadku prania w pralce, czyli przede wszystkim wyjęcie sznurówek i wkładek . Również przy suszeniu butów obowiązują takie same zasady.