Wyposażenie pralni

Od właściwego i  nowoczesnego wyposażenia pralni w dużej mierze zależy powodzenie  całego przedsięwzięcia biznesowego, więc warto w tym względzie skorzystać z rad profesjonalistów. Chodzi przede wszystkim o producentów maszyn pralniczych i ich przedstawicieli, bo tylko takie firmy dysponują szeroką ofertą najnowocześniejszych maszyn pralniczych, ale też dodatkowo dają cały know how oraz gwarancję i serwis maszyn pralniczych  na bardzo korzystnych warunkach.
Inne maszyny potrzebne są do wyposażenia pralni wodnej, a inne do pralni chemicznej.
W polskich warunkach pralnie wodne mają z reguły charakter przemysłowy, czyli po prostu to bardzo duże pralnie obsługujące klientów instytucjonalnych takich jak szpitale, czy hotele. W takich pralniach urządzenia pralnicze muszą być bardzo wydajne i oszczędne. Generalna zasada jest taka- wyposażenie pralni, a więc maszyny, akcesoria pralnicze oraz wystrój, dobieramy zawsze pod potrzeby konkretnej pralni, bo specyfika każdej pralni, jej wielkość, potrzeby, klientela, za każdym razem jest nieco inna.


Najważniejsze maszyny pralnicze w pralni wodnej to:
– tunel pralniczy, czyli jedna z najnowocześniejszych pralniczych maszyn przemysłowych, łączy w sobie wszystkie etapy prania na mokro, czyli poranie wstępne, pranie właściwe, odsączanie oraz suszenie , a wszystko to bez konieczności przeładunku.
– pralnico wirówki -urządzenia pralnicze łączące w sobie funkcję prania oraz odsączania poprzez wirowanie. Maszyny mają różną ładowność ( od 5 do aż 180 kilogramów wsadu) , podgrzewane energią parową albo elektryczną  i występują w wersji wolno stojącej lub wymagającej przytwierdzenia do podłogi ( duże wibracje podczas wirowania przenoszą się na podłoże).Na rynku są dostępne modele z barierą higieniczną .
– suszarki przemysłowe, urządzenia służące do profesjonalnego suszenia, maja różną ładowność ( od 5-90 kg wsadu), są napędzane elektrycznie albo gazowo, lub parowo.
– magle i prasownice służą do prasowania bielizny płaskiej mało i wielko formatowej. Występują dwa rodzaje prasownic – nieckowe, oraz walcowe, urządzenia są różnej wielkości ( od 1-3,2 metra  długości) i mają zasilanie elektryczne, parowe, albo gazowe.
– składarki przemysłowe  służą do automatycznego składania wyprasowanego już asortymentu

W prani chemicznej potrzebna jest w zasadzie tylko jedna maszyna- jest nią agregat chemiczny. W agregacie chemicznym odbywa się proces czyszczenia na sucho, bez użycia wody. Czynnikiem czyszczącym jest w tym wypadku specjalny rozpuszczalnik ( najczęściej czterochloroetylen ) , ale też  na rynku są mniej toksyczne rozpuszczalniki wodorowe oraz całkiem już naturalne na bazie krzemionki i piasku.